Tipy na výlety

Protože dovolená není jen o ubytování

Státní zámek Žleby (24km)

Zámek Žleby je zámek ve stejnojmenné obci přibližně 7 km na východ od Čáslavi. Jednalo se původně o hrad vystavěný rodem Lichtenburků (snad již Smilem z Lichtenburka). První nepřímá zmínka o něm pochází z roku 1289, kdy patřil Jindřichovi z Lichtenburka, jehož někteří potomci se začali zvát Žlebští z Lichtenburka. V 19. století prodělal hrad razantní přestavbu na novogotický zámek. Nyní je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Zámek je velmi oblíbený filmaři, zámek je možné vidět v pohádce Nejkrásnější hádanka,O šípkové Růžence, Kde bydlely princezny, Tři bratři aj.

Státní zámek Slatiňany (11 km)

Zámek Slatiňany patří k nejvýznamnějším budovám města Slatiňany v okrese Chrudim. Spolu s přilehlým rozsáhlým parkem se nachází na západní straně města, od jehož centra je oddělen tokem Chrudimky. Zámek má trojkřídlý půdorys v podobě k severu otevřeného písmene U, od severozápadní strany vybíhá k západu dodatečně přistavěné další křídlo. Největších architektonických změn zaznamenal v 19. století, kdy byla majitelem knížecí rodina Auerspergů.Rekonstrukce národní kulturní památky Státního zámku Slatiňany začala v červnu 2017 a byla dokončena po necelých třech letech v dubnu 2020. Týkala se rozlehlého zámeckého parku a zámecké budovy.

Kočičí hrádek (11 km)

Tuto miniaturu hradu nazvanou Kočičí hrádek nechala před rokem 1896 vybudovat kněžna Vilemína z Auerspergu, aby potěšila nejen své děti, ale všechny z širého okolí. Od té doby se konají prakticky každý den šiškové bitvy a dobývání hradu… Vůbec nevadí, že hradby jsou jen necelý metr vysoké, vždyť je to přeci zábava!

Zámek Pardubice (16 km )

Pardubický zámek představuje v mnoha ohledech výjimečný památkový objekt. Najdete tu nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění Fortunu Volubilis – Štěstěnu vrtkavou, Rytířské sály s nejstaršími renesančními nástěnnými malbami v Čechách, veřejnosti dlouho uzavřenou kapli Tří králů nebo báchorkami opředený tajný kryt civilní obrany v severovýchodním rondelu zámeckých valů. Unikátní jsou také jeho dochované původní dispozice rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytující zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku. O jeho podobu se postarali páni z Pernštejna. Dnes je zámek sídlem Východočeského muzea a sídlem Východočeské galerie.

Státní hrad Kunětická Hora (30 km)

„Rumburakův hrad“ z pohádky Arabela

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

 

Zřícenina hradu Lichnice (18 km)

Lichnice či Lichtenburk je zřícenina hradu v Železných horách, nacházející se na stejnojmenném skalnatém návrší v nadmořské výšce 480 m n. m. nad městem Třemošnice. Lichnice leží při hranici národní přírodní památky Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory. Postaven byl rodem Ronovců, a to buď Jindřichem ze Žitavy, nebo jeho synem Smilem, který se zval právě podle hradu Lichtenburk. V roce 2017 byla ve zbytku severní věže vybudována ocelová rozhledna.

Lovětínská rokle, památný Žižkův dub a Dívčí kámen (18 km)

Pokud se vydáte na návštěvu hradu Lichnice, můžete  si výlet prodloužit některou z výcházek po okolí.Cestou se zastavíme na Dívčím kameni, skalnaté vyhlídce nad Lovětínskou roklí, která nabízí  krásné rozhledy na Čáslavsko, protější kopec Krkanka a do Lovětínské rokle samotné. Pověst, která se váže k tomuto místu, najdete popsanou přímo na vyhlídce.Mezi sráznými skalami a listnatým porostem protéká peřejnatý potok. V roce 2008 bylo v Lovětínské rokli vyhlášeno CHKO Železné hory bezzásahové území a Lovětínská rokle se tak stala zatím nejmladším pralesem.

Zřícenina hradu Košumberk (30 km)

Košumberk je dnes z větší části zřícenina gotického hradu založeného ve druhé polovině 13. století nad údolím říčky Novohradky v okrese Chrudim, na kopci Košumberk (376 m n. m.). Jediná zachovalá část je purkrabství, kde je také muzeum.

Skanzen Veselý Kopec (32km)

Skanzen Veselý Kopec dnes tvoří téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu.

Keltský skanzen ( 20km )

Země Keltů se nachází v Železných horách v Nasavrkách a okolí. Je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení. Expozice je připravena jako zážitková – vstupíte zde do mladší doby železné a díky řadě interaktivních prvků si sami vyzkoušíte život našich keltských předků. Kromě toho je expozice doplněna o několik vitrín s originály archeologických nálezů pocházejících z míst v Pardubickém kraji.

Přírodní rezervace a zřícenina hradu Oheb (18 km)

Nejen že se jedná o nádhernou a zříceninu středověkého hradu, ale jeho umístění snad nemůže být lepší. Hrad se vypíná nad kolmou stěnou sečské nádrže a poskytuje návštěvníkům nádherný výhled na ostrov v sečské nádrži i na jižní část Železných hor. První zmínka o hradu Oheb je z roku 1405 a vznikl patrně na ochranu území patřícího vilémovskému klášteru. Jméno Oheb dostal podle řeky Ohebky(dnes Chrudimky), která pod hradem před stavbou sečské nádrže protékala.

Rozhledna Bára ( 10km )

Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je dle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, které pochází z chrudimských městských lesů. www.lesychrudim.cz/ 

Rozhledna Barborka (10 km)

Vyhlídková rozhledna byla vybudována v roce 2004. V roce 2013 byla provedena rekonstrukce rozhledny (dřevěná konstrukce nahrazena ocelovou). Nachází se při cyklotrase č. 4128 v Horních Raškovicích, místní části obce Svinčany. V areálu se nachází památný strom chráněný obcí Svinčany. Je jím jeřáb oskeruše, v Čechách vzácný strom, který je proslavený svými plody – surovinou pro oskerušovici.Těžba kamene je řazena do hornické činnosti a patronem horníků je svatá Barbora. A protože se rozhledna nachází v blízkosti vytěženého lomu (vede tam naučná stezka a červená turistická cesta), dostala jméno Barborka, jako vzpomínka na práci a pot místních dělníků.

Toulovcovy Maštale (43 km)

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale. Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní městečko, které je protkáno systémem chodeb, jeskyní a děr se zajímavými názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon. Skály tvoří svrchně křídové pískovce mořského původu. Oblast je křižována turisticky značenými trasami i cyklotrasami. Hned vedle jsou tzv. Městské maštale se skalními útvary Liščí doupě, Hrad a Deštník. Na území senachází 3 dřevěné rozhledny. 

Koupání

Chrudim (10km)

Sportovní areál města Chrudim nabízí jak venkovní, tak krytý bazén. Více informací na internetových stránkách www.sportovistechrudim.cz .

Pardubice Aquacentrum (16km)

Pro všechny milovníky koupání, plavání, saunování a veškeré vodní zábavy.Nabízí moderní 50m bazén, 25m bazén nebo zónu aqua s 10 atrakcemi pro všechny věkové kategorie.  www.aquapce.cz

Sečská přehrada (15 km)

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Písníky Mělice (17 km )

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí skutečně vynikající koupání v čisté a teplé vodě.Písníky s průzračnou vodou obklopují borové lesy. Lohenickomělické písníky s veškerým vybavením.Nabízí skutečně vynikající koupání v čisté a poměrně teplé vodě. Velké vodní plochy mohou využít také majitelé surfů nebo zájemci o vodní lyže. Sportovním příznivcům může Přelouč poskytnout tenisové a volejbalové kurty a dále pak fotbalové hřiště.

 

Otevírací doba:

Otevírací doba restaurace

Po – Čt: 16:00 – 21:00

Pá – So: 12:00 – 22:00

Ne: 12:00 – 21:00

Check in  16:00 – 20:00

Check out  11:00

Kontakty:

Penzion Bačalský mlýn s.r.o.

Morašice 63

53802 Morašice

IČ 09044973

Email: info@bacalsky-mlyn.cz

Telefon: +420 602 800 048